Włochy(Italia)

Dolomity
Okolice jeziora Garda

Strona główna

Włoskie Dolomity

Dolomity leżą po południowej stronie łańcucha Alp w całości na terenie Włoch i charakteryzują się strzelistymi basztami i iglicami skalnymi, zmieniającymi kolor w zależności od pory dnia i roku. Najbardziej znane miejscowosci w Dolomitach to Cortina d'Ampezzo, Ortisei i Madonna di Campiglio. Rozciągają się od doliny Vale Isarco do doliny Piave na wschodzie. Stolicą turystyczną Dolomitów jest Cortina d'Ampezzo. Najwyższym szczytem jest Marmolada (3343 m).

Nie bez powodu Dolimity zaliczane są do najpiękniejszych gór świata. Można tu wędrować łatwą widokową ścieżką, można iść ostrzem powietrznej grani, czy wspinać się ubezpieczoną ferratą przez kilkusetmetrową pionową ścianę. Dolomity znane są przede wszystkim z pozostałości I wojny światowej (tunele przebijające góry na wylot, okopy, umocnienia wojskowe) oraz ferrat czyli ubezpieczonych turystycznych szlaków wspinaczkowych.

Po ferratach można chodzić tylko z uprzężą asekuracyjną i kaskami. Najłatwiejsze ferraty mają większy stopień trudności technicznych niż nasza tatrzańska Orla Perć. Te szlaki w Dolomitach (dla wytrawnych turystów) są ubezpieczone stalowymi linami, klamrami, drabinami i hakami. Ferraty charakteryzuje różny stopień trudności, począwszy od dosyć trudnych (np. Pitla Cir), poprzez trudne, bardzo trudne i wyjątkowo trudne (np. Piazzetta).

Poniżej prezentacja niektórych rejonów Dolomitów.

-----------------------------------------

Okolice Madonna di Campiglio - Madonna to miejscowość turystyczna położona na wysokości 1522 m pomiędzy masywami górskimi Adamello i Dolomitami Brenta w pobliżu przełęczy Campo Carlo Magno (1682 m). Okolice Madonny obfitują w liczne szlaki narciarskie i turystyczne. Osobiście polecam szczególnie:

- szlak 5 jezior (Cinque Laghi) - szlak górski poprowadzony wzdłuż jezior Nambino, Serodoli, Gelato, Lambin i Ritort. Trasa prowadzi na wysokości 2100 - 2450 m n.p.m. w przepięknym górskim krajobrazie.

↓Szlak 5 jezior - jezioro Nambino.

↓Szlak 5 jezior - jezioro Serodoli, w głębi jezioro Gelato.

↓Szlak 5 jezior - jezioro Lambin.

↓Szlak 5 jezior - jezioro Ritort.

- ferrata sentiero Gustavo Vidi - panoramiczna ścieżka ubezpieczona stalowymi linami i drabinami zaczyna się na przełęczy Groste (2442 m) i trawersuje zboczem Pietra Grande na wysokości ok. 2600 m. Doświadczeni turyści mogą pokonać trasę bez autoasekuracji.

↓Poniżej kilka ujęć ze szlaku Sentiero Vidi.

- dolina Vallesinella - dolina słynna dzięki wodospadom Cascate Alte i Cascate di Mezzo (wysokość 120 m). Łatwa dostępność przyciąga tłumy turystów.

↓Wodospad Cascata Alte.

↓Wodospad Cascata di Mezzo.


Okolice d'Ampezzo - w tym rejonie można polecić szczególnie wjazd kolejką na Tofana de Mezzo (3244 m, liczne ferraty), wodospady Cascata di Fanes, przejście ferratą Sentiero Astaldi, grotę della Tofana, ferratę Lipella na Tofana di Rozes (3225 m), wjazd kolejką pod szczyt Monte Cristallo i spacer ferratą Ivano Dibona lub Maria Bianchi, a przede wszystkim przejazd w rejon grupy Sesto, która należy do najciekawszych grup Dolomitów. Symbolem Sesto jak i całych Dolomitów są stojące samotnie potężne turnie Tre Cime di Lavaredo. Szczególne wrażenie wywierają trasy na Monte Paterno wchodząc zarówno z przełęczy Lavaredo jak i od schroniska Tre Cime (przejście tunelem). Warto także pospacerować od przełęczy Camosci ferratą delle Forcelle.

↓Schronisko Locatelli w pobliżu masywu Tre Cime.

↓Wiszący most na ferracie Forcelle w pobliżu Monte Paterno.

↓Wiszący most Ponte Rosa na ferracie Ivano Dibona.

↓Początek ferraty Ivano dibona.

Zdjęcia i filmy video poniżej prezentują kilka ujęć z przepięknych ferrat.

↓Ferrata Sentiero Astaldi w pobliżu Cortina d'Ampezzo.

↓Poniżej odnośnik do filmu, który prezentuje migawki z trasy ferrraty Sentiero Astaldi.

Sentiero Astaldi

↓Na zboczu Monte Paterno.


Przełęcz Passo Falzarego (2117 m)- punkt wypadowy dla grup Tofana-Fanis oraz Averau-Nuvolau (ferrata Averau). To w rejonie przełęczy Falzarego jest szczególnie duże nagromadzenie pozostałości umocnień z I wojny światowej (Cinque Torri, Lagazuoi). Na szczyt Lagazuoi (2752 m) prowadzi kilka dróg, z których najciekawsze to: przejście tunelem o długości ponad 1 km i przewyższeniu 350 m (Lagazuoi tunnel) oraz drogą Kaiserjägersteig po skałach i krótkich wiszących mostkach obok stanowisk z I wojny światowej. Obie trasy zaliczane są do ferrat. Na szczycie Lagazuoi jest także muzeum I wojny światowej z możliwością wejścia do licznych tuneli wydrążonych w skałach.

↓Przeprawa przez wiszący most (ferrata Kaiserjaegersteig-masyw Lagazoui).


Grupa Catinaccio - jedna z najbardziej popularnych grup Dolomitów. Szczególnie urokliwy jest tutaj widok z przełęczy Santner na kocioł Gartl i wieże Vajolet. Warto wejść na Roda di Vael (2806 m), z którego rozciąga się piękna panorama. Bardzo ciekawe są przełęcze Zigolade oraz Coronelle, a także ferraty Santner i Masare, które nie należą do najtrudniejszych.

↓Grupa Catinaccio - kocioł Gartl i turnie Vaiolet.


Okolice Corvary - miejscowość na skrzyżowaniu dróg w dolinie Val Badia. Z Corvary jest łatwy dostęp na górujący nad miastem potężny szczyt Sassongher (2665 m), a także dojście do schroniska Puez. Niedaleko znajduje się olbrzymia grupa Sella, a tutaj fascynująca ferrata Piz da Lech z 2 długimi drabinami.

↓Fragment drabin na ferracie Piz da Lech.


Dolina Val Gardena - jedna z najsłynniejszych dolin Dolomitów położona między grupą Puez-Odle, a największymi halami w Dolomitach Alpe di Siusi. Stolicą doliny jest Ortisei z kolejką linową na Secedę. Z przełęczy Gardena jest łatwy dostęp do grupy Sasso Lungo oraz do przełęczy Passo Gardena i Passo Sella, które są znakomitymi punktami wypadowymi w góry.

- Passo Gardena (2121 m) - to najlepszy punkt wypadowy w Dolomitach. Można stąd wyjść na grupę Puez (lekkie ferraty Pitla Cir, Gran Cir, schronisko Puez) lub na grupę Sella. Grupa Sella to najpotężniejsza baszta skalna w Dolomitach, którą otacza kilkudziesięciokilometrowa szosa, poprowadzona w iście alpejskim stylu, a przejście jej szczytami daje niezapomniane wrażenia. To tutaj znajduje się najsłynniejsza ferrata Brigada Tridentina, prowadząca do schroniska Pisciadu (zejście doliną Val Setus).

- Passo Sella (2240 m) - przełęcz między grupą Sella i Sasso Lungo. Stąd można wejść na jedną z najstarszych i trudnych ferrat w Dolomitach Mesules (grupa Sella), obejść wokół Sasso Lungo, zjechać kolejką z Col Rodela do Campitello di Fassa lub wjechać kolejką na przełęcz Sasso Lungo do schroniska Demetz i dalej zejść do schroniska Vicenza.

↓Schronisko Vicenza w grupie Sassolungo.

↓Początek ferraty Pitla Cir.

↓Ferrata Brigada Tridentina.


Przełęcz Pass Pordoi - przełęcz między grzbietem Padon a grupą Sella. Świetny punkt wypadowy na grzbiet Padon z dojściem do jeziora Lago de Fedaia oraz na Sas Pordoi (2950 m) i dalej na najwyższy szczyt grupy Sella - Piz Boe (3152 m). Z Sas Pordoi prowadzi fascynujący całodzienny szlak przez grupę Sella aż do przełęczy Val Gardena. Przełęcz Pass Pordoi umożliwia także obejście grupy Sella od strony wschodniej, mijając po drodze Ossario Pordoi (monument upamiętniający żołnierzy poległych w I wojnie światowej) oraz ferratę Piazzetta (najtrudniejsza ferrata w Dolomitach).

↓Jezioro zaporowe Lago di Fedaia.

↓Na szczycie Piz Boe.


Okolice jeziora Garda

Poniżej prezentuję północne okolice górskiego jeziora Garda, gdzie panuje klimat śródziemnomorski. W tym rejonie największym miastem jest Riva del Garda, a wokół same palmy i plantacje oliwek. Wypoczywając tutaj poleciłbym turystom zwiedzenie samego miasta, miejscowości Malcesine i Limone, drogi pieszo-rowerowej Strada Ponale, wzgórza Monte Brione oraz szlaku Tempesta-Busatte. Same jezioro Garda ma długość 55 km, szerokość 4-12 km, a maksymalna głębokość wynosi 346 m.


- Riva del Garda - druga co do wielkości miejscowość na jeziorem Garda jest elegancka i wytworna. Obfituje w zadbane skwery zieleni, parki, plaże, nadbrzeżne deptaki, eleganckie place, punkty widokowe oraz kolorowe kamienice, tak charakterystyczne dla lokalnej zabudowy. Najlepszym punktem widokowym są tutaj ruiny wieży strażniczej Bastione, wybudowanej na zboczu stromego wzgórza Monte Rocchetta. Do wieży można dostać się szklaną windą panoramiczną.

↓Riva del Garda - widok na ruiny Bastione.

↓Riva del Garda - winda wjeżdżająca na Bastione.

- Monte Brione - wzgórze w pobliżu Riva del Garda (376 m), na zboczu którego są olbrzymie gaje oliwkowe, a w pobliżu szczytu fortyfikacje żelbetonowe, których budowę rozpoczęto w XIX wieku. Ścieżka na szczyt gwarantuje wspaniałe widoki na jezioro i miejscowości Riva oraz Torbole.

↓W drodze na Monte Brione.

↓Monte Brione - fortyfikacje.

↓Gaje oliwkowe na zboczach Monte Brione.

- Strada Ponale - stara górska droga wykuta w skale nad jeziorem w drugiej połowie XIX wieku. Droga przechodzi przez 8 tuneli. Obecnie jest to szlak pieszo-rowerowy który zapewnia wspaniałe widoki na jezioro Garda, miejscowość Riva oraz masyw Monte Baldo.

↓Widok na drogę Strada Ponale.

↓Na szlaku Strada Ponale.

- Malcesine - miasto położone na wschodnim brzegu jeziora u stóp masywu Monte Baldo (2218 m). Monte Baldo, na które wjeżdża kolejka linowa, robi wrażenie, biorąc od uwagę fakt, iż poziom lustra jeziora to 70 m nad poziomem morza. W Malcesine najciekawszym zabytkiem jest średniowieczny zamek obronny Scaligero.

↓Widok ze szczytu Monte Baldo na jezioro Garda.

↓Na zamku w Malcesine.

↓Zamek w Malcesine widoczny od strony jeziora Garda.

- Limone - malownicza miejscowość położona nad jeziorem Garda u stóp potężnego muru skalnego, który ogranicza jezioro od zachodu. Kiedyś uprawiano tutaj cytryny. Stąd nazwa miejscowości i wiele pamiątek w kształcie cytryny.

↓Limone - miasteczko przyklejone do skał nad jeziorem Garda.

- Szlak Tempesta-Busatte - imponująca ok. 4-kilometrowa piesza trasa stromym wschodnim brzegiem jeziora Garda ze stalowymi schodami i pomostami zawieszonymi nad jeziorem.

↓Poniżej zdjęcia z przebiegu trasy Tempesta-Busatte.

Strona główna